Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi

“Atık Kumbaram" Projesi Beğeni Toplamaya Devam Ediyor

Selçuklu Belediyesi’nin sıfır atık konusunda örnek olan ödüllü projesi “Atık Kumbaram” adından söz ettirmeye devam ediyor.

  • 18 Ocak 2023
  • 11 kez görüntülendi.
 
“Atık Kumbaram" Projesi Beğeni Toplamaya Devam Ediyor

Selçuklu Belediyesi’nin sıfır atık konusunda örnek olan ödüllü projesi “Atık Kumbaram” adından söz ettirmeye devam ediyor.  Erasmus projesi kapsamında Konya’ya gelen İtalyan  öğretmenler atık toplama merkezini ziyaret etti.

Özel eğitim öğrencilerinin topladığı atıkların teslim edildiği ziyarette “  Atık Kumbaram” uygulaması öğretmenlerden tam not aldı.

Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve sıfır atık konusunda farkındalık oluşturan “Atık Kumbaram” projesi farklı platformlar aracılığıyla gündem olmayı sürdürüyor. Erasmus “Ekolojilik Okullarda Ekolojik Duyarlılık” konulu projesi kapsamında Selçuklu Keskesler Anaokulu iş birliğinde Konya’ya gelen İtalyan öğretmenler Bosna Hersek Mahallesi’nde bulunan “Atık Kumbaram” noktasını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Çevre duyarlılığına örnek farklı ve anlamlı bir proje olarak öne çıkan “Atık Kumbaram” uygulaması hem İtalyan öğretmenler hem de Keskesler Anaokulu  öğretmenleri tarafından oldukça beğenildi.

Okul Müdürü Kandır: “Atık Kumbaram uygulaması çok başarılı bir proje”

Yıl boyunca sıfır atık konusunda etkinliklere imza attıklarını ve bu anlamda Selçuklu Belediyesi’nin “Atık Kumbaram” projesinin çok önemli bir farkındalık oluşturduğunu ifade eden  Keskesler Anaokulu Müdürü Şükran Kandır:  “Biz Milli Eğitim’e bağlı bir anaokuluyuz. Erasmus projemiz kapsamında “Ekolojilik Okullarda Ekolojik Duyarlılık” konu başlıklı bir proje hazırladık. Romanya ve İtalya’dan proje ortaklarımız var ve  bir haftalığına Konya’ya geldiler. Projemizin konusu zaten okullarda ekolojik duyarlılık ve çocuklarda bu bilincin oluşturulması ve çocuklarda bir farkındalık oluşturulması. Bununla ilgili birçok etkinlik zaten okulumuzda yapıyoruz. Biz beş yıldır okulumuzda plastik kapak toplama kampanyası yapıyorduk. Her yıl bunun yarışmalarını düzenliyoruz ve topladığımız kapakları engelliler derneğine veriyorduk. Bu sene Selçuklu Belediyesi’nin  “Atık Kumbaram” projesini duyduk ve özel eğitim öğrencisine dijital kart çıkartarak bundan sonra topladığımız kapakları özel eğitim öğrencilerine vermeyi planladık. Bugün de onlarla birlikte özel eğitim okulunun öğrencileriyle ve İtalya’dan gelen misafirlerimizle bu güzel etkinliğimizi gerçekleştirdik. Buradaki yetkili arkadaşlar uygulamayı ve sürecin nasıl işlediğini anlattılar misafirlerimiz atık uygulamasını çok beğendiler.  Kendi ülkelerinde de atıkla ilgili bazı çalışmalar var  ama böyle bir çalışmayı ilk defa görmüşler  bunu da beğendiklerini dile getirdiler.” şeklinde konuştu.  

Ziyarette özel eğitim öğrencilerinin topladığı atıklar da atık noktasına teslim edilerek “Atık Kumbaram” mobil uygulamasının nasıl kullanıldığı ile ilgili yetkililerce bilgi verildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ